Prohledat tento blog

sobota 17. prosince 2011

Jak vložit do zápatí či záhlaví Excelu vodorovnou čáru

V některých tabulkách v Excelu, zejména těch, které mají charakter formuláře, jsem chtěl do záhlaví a zápatí vložit vodorovnou čáru. Ve Wordu to jde snadno, ale Excel tohle standardně neumí.

Nebudu předstírat, že to je z mé hlavy. Napřed jsem chvíli přemýšlel, pak chvíli googlil a krásné a elegantní řešení se nakonec našlo na této stránce: http://www.domainwebcenter.com/?p=1144 (autor Udar Gromov)

čtvrtek 8. září 2011

Chytrá složka pro projekty (GTD v Outlooku)

V článku GTD v Outlooku II/4 – Chytrá složka pro projekty byl publikován návod, jak prostřednictvím maker vytvořit vyhledávací složku, která sdružuje veškeré položky v Outlooku, které se týkají konkrétního projektu. Příslušnost položky k projektu je určen zvolenou kategorií.

Vzhledem k tomu, že ve své implementaci GTD v Outlooku využívám pro přiřazení položky k projektu “uživatelské pole”, nebyl tento postup přímo použitelný. Prostě mi to nějak nefungovalo.

Ale nedávno mne Michal Franc (za což mu děkuji) upozornil na to, že je možné kombinovat makro (které automaticky vytvoří vyhledávací složku prohledávající úkoly a přiřadí jí potřebná kritéria) a ruční úpravu, které do vyhledávání zařadí i složku doručené pošty. A odsud už byl jen skok k takové úpravě makra, která toto vše udělá automaticky. Zkrátka do vyhledávací složky automaticky zahrne více než jednu složku.

středa 7. září 2011

Odkládám úkoly (GTD v Outlooku)

Pro řízení a správu úkolů používám Outlook s vlastním sadou maker pro GTD (viz. článek GTD v Outlooku – Jak na projekty). Navykl jsem si používat filtrovaný pohled “Dnes” (viz. článek Outlook 2010 – Filtry DASL).

Myšlenka tohoto zobrazení byla “podívat se na to, co mám udělat dnes a postupovat podle toho”. Samozřejmě, úkoly, které jsem dokončil nebo u kterých se přesouvám na “další krok” vyřídím snadno. Ale ty úkoly, které mám rozpracované, ale zatím je dokončit nemohu, mi v tom pohledu neustále zůstávaly a tak se pohled na seznam dnešních úkolů stával trochu nepřehledným.

Hledal jsem tedy způsob, jak úkol v Outlooku snadno “odložit”. Jedno z možných řešení je kliknout na “vlaječku” zpracovat “zítra” či “příští týden”. Jenže tím se mi posune i samotný termín dokončení úkolu a ne vždy je to vhodné řešení. Hlavně u úkolů typu “projekt”.

Lepším řešením se tedy ukázalo změnit “datum zahájení” úkolu na následující den. Nic složitého to není. Stačí prostě do položky “počáteční datum” napsat slovo “zítra” a je hotovo. V podstatě ano, jenže současně se změnou “data zahájení” se posune i “termín splnění”, takže je nutné ručně upravit i tento datum. Jde to, ale protože jsem osoba líná a místo toho, abych se snažil neplést se při ručních úpravách, tak se raději dvě hodiny věnuji programování skriptu, který to udělá za mne.

pátek 25. února 2011

Něco o úkolech v mobilu a zpracování INBOXu úkolů

Začal jsem používat informace o úkolech v mobilu.
Na Nokii mi to moc nešlo, úkoly byly sloučené s kalendářem a napřed se zobrazila asi padesátka úkolů na aktuální den včetně všech možných zpožděných úkolů a pak, někde v dálce za tím data z kalendáře. Tím však pro mně kalendář ztratil svou poezii. Když jsem se podíval do kalendáře, viděl jsem jen co jsem všechno neudělal, ale kdy a kde mám kterou schůzku už tam pro samý “les” úkolů nebylo vidět. Takže úkoly na Nokii šly do kytiček.
Teď používám “jablíčka” a aplikaci TaskTask (ve spojením s Microsoft Exchange) a situace se změnila. Aplikaci TaskTask jsem si konfigurací trošku přizpůsobil.

neděle 13. února 2011

Pomodairo a projekty evropské unie

Pravda, nemusí to dohromady dávat velký smysl, ale vyzkouším to, jaké to bude mít výsledky.

Co je Pomodairo. Pomodairo je aplikace sloužící k podpoře techniky Time managementu, která se jmenuje Pomodoro (http://www.pomodorotechnique.com/).

Zjednodušeně řečeno, cílem techniky je koncentrovat své pracovní úsilí na jeden úkol po dobu pouhých 25 minut, časovou jednotku, která se jmenuje Pomodoro. A to všechno bez ICQ, telefonování, prohlížení si webových stránek, koukání na facebook. Na tohle je pak vyhrazeno následujících pět minut. Podrobněji se o tom rozepsal Lukáš Gregor na www.mitvsehotovo.cz ve svém článku “Dát si pětadvacet”.

GTD schéma

Při své snaze hledat graficky příjemně vyvedená schémata pro GTD jsem narazil na zajímavý GTD Wallpaper. Na dále uvedených odkazech najdete ke stažení tři verze.